Trasa kajakowa Pisa Warmińska
Zapraszamy do odkrycia uroków Pętli Zalewskiej na rzece Pisa Warmińska. To niezwykle różnorodny szlak kajakowy, który oferuje niezapomniane wrażenia. Trasa liczy 11 km długości, a jej pokonanie zajmuje około 4-5 godzin. Spływ rozpoczynamy przy punkcie wodowania na początku wsi Zalesie, nad Jeziorem Orzyc. Stamtąd, niewielkim kanałem, przedostajemy się na Jezioro Pisz i następnie rzeką Pisą wracamy do Zalesia, kończąc spływ kilkadziesiąt metrów od punktu startu.
Dowóz na miejsce startu odbywa się własnym transportem, a samochód można bezpiecznie pozostawić na parkingu przy miejscowym kąpielisku.
Dokładny opis trasy – rzeka Pisa Warmińska
- 0,00 km Ramsowo nad jeziorem Dadaj. Jezioro ma powierzchnię 975 ha, średnią głębokość 12 metrów, a maksymalną 40 metrów. Na plaży obok pomostów można zwodować kajaki i trzymając się prawego brzegu opłynąć cypel. Opływając półwysep trzeba nieco odsunąć się od brzegu ze względu na głazowisko, zwłaszcza przy dopychającym wietrze z kierunków północnych. Wodowanie kajaków można też przeprowadzić w Słonecznym Brzegu niedaleko wsi Rukławki.
- 6.52 km Ujścia rzeki Dadaj. W pierwszym odcinku rzeka ma powolny nurt, jest głęboka i w miarę szeroka, płynie się nią spokojnie bez jakichkolwiek utrudnień. Gdy rzeka wpływa do lasu, głębokość staje się niewielka, około 30-40 cm, odcinek bardzo bystrego nurtu usianego kamieniami. Następnie rzeka znowu się uspokaja i staje się głębsza.
- 9.96 km Klimkowo. Przenoska przez tamę elektrowni prawą stroną.
- 11.1 km Jezioro Tumiańskie. Jezioro ma powierzchnię 117,5ha, średnią głębokość 6,7 metra i maksymalną 17 metrów, otoczone jest lasem.
- 11.44 km Ujście kanału łączącego z Jeziorem Pisz biegnący w wysokim trzcinowisku.
- 11.87km Jezioro Pisz. Powierzchnia jeziora 205 ha, głębokości:średnia 5,1 metra, maksymalna 25,2 metra. Po prawej wieś Tumiany a po lewej na cyplu pole campingowe, miejsce noclegu.
- 13.51 km Wyspa, którą należy opłynąć z prawej strony kierując się do prawego brzegu jeziora, przejść od lewego do prawego brzegu.
- 13.94 km Wyjście szlaku z jeziora na rzekę Pisa Warmińska. Rzeka płynie spokojnie na całym odcinku, a jedynymi przeszkodami są powalone drzewa. Na odcinku do Barczewa rzeka meandruje.
- 22.44 km Barczewo. W mieście brzegi rzeki umocnione kamieniami. Lądowanie na lewym brzegu w przystani kajakowej w Synagodze, przenoska ulicami miasta około 200 metrów do rzeki Kiermas. Wodowanie kajaków przy drugim moście również na lewym brzegu. Za mostem drogowym rzeka zaczyna meandrować i wiedzie na przemian lasami i polami. Po drodze widać wysoki trzyprzęsłowy ceglano-kamienny most kolejowy, a po kilku kilometrach następny most, tym razem drogowy. Za ostatnim mostem spokojnie dopływamy do jeziora Wadąg.
- 30.16 km Jez. Wadąg. Ma ono 465 ha powierzchni, średnią głębokości 12,7 metra, maksymalną 35,5 metra. Trzeba na nim uważać właściwie przy każdym kierunku wiatru. Należy trzymać się lewego brzegu, aż do momentu, gdy po prawej stronie minie się pola i pierwsze zabudowania wsi Myki. W tym miejscu należy przepłynąć na prawy brzeg jeziora i wpłynąć na rzekę Wadąg.
- 35.65km Myki. Początek rzeki Wadąg Nurt jest spokojny, rzeka szeroka o dużej głębokości. Po pokonaniu kilku meandrów widać most drogowy i prosty odcinek rzeki.
- 37.34 km Wadąg. Elektrownia wodna przenoska kajaka prawym brzegiem stwarzająca problemy ze względu na betonowe wzmocnienia brzegów.
- 40.24 km Kieźliny Kolejna elektrownia wodna przenosiny kajaka również prawą stroną. Nurt rzeki dość szybki, dno kamieniste niektóre z kamieni wystają nad poziom wody. Most drogowy. Za mostem zaczyna się rozlewisko, zbliżamy się do elektrowni wodnej u zbiegu Wadągu i Łyny.
- 46.85 km Ujście rzeki Wadąg do Łyny, przybijamy do prawego brzegu.